INGYENES KISZÁLLÍTÁS 20.000 FT-TÓL

Keresés

Tízórai ötletek – milyen tízórait, ebédet csomagoljak gyermekemnek?

Ha iskoláskorú gyermekeid vannak, akkor biztosan nagy fejtörést okoz a számodra, hogy milyen tízórait vagy ebédet csomagolj nekik nap mint nap. Legyen finom, tápláló, és azért az sem mellékes, hogy milyen gyorsan készül el – hiszen kinek van ideje és energiája minden nap csillagocska meg virág alakúra vagdosni a sajtot és a kenyeret? Lássuk be, hiába vagyunk szuperanyák, a való élet nem Pinterest…

Szerencsére nagyon gusztusos és egészséges elemózsiákat is tudsz készíteni a gyermekednek, és nem muszáj hozzá rengeteg időt töltened a konyhában. A titok a friss, minőségi hozzávalókban rejlik, meg az okos csomagolásban!
De mielőtt belevágnánk a tízórai ötletek részletezésébe, egy fontos kérdés: muszáj-e egyáltalán ennivalót csomagolni a gyerkőcöknek a suliba? A legtöbb család számára, főleg ahol két-három iskoláskorú gyerek is van, egy óriási rohanás a reggel. Így a tízórai/ebéd összecsomagolása is csak egy rohanós feladat a többi közt, ami tovább stresszeli a szülőket – de muszáj-e egyáltalán ezzel időt tölteni?

Ha felmerül benned ez a kérdés, akkor igazából 2 szempontot érdemes megfontolni: az iskolai menzán vagy a büfében milyen egészséges ételek közül választhat a gyermeked, és azok megérik-e az árukat? Bár egyre több iskolai büfében választhatnak a gyermekek egészséges ételek közül, ezek gyakran túlárazottak lehetnek. Arról nem is beszélve, hogy te, szülőként nem látod, pontosan mi kerül mondjuk a szendvicsekbe. Ha a gyermekednek bármiféle ételallergiája van, nem biztos, hogy megtalálja a számára megfelelő opciót.

Egészséges és gyors tízórai ötletek dietetikus szakértőnk, Nyikos Ráhel ajánlásával

  • Jól megmosott alma felszeletelve, mellé ementáli sajt szeletek és fél marék natúr kesudióval
  • 1 db rozsos zsemle Briosa tonhalpástétommal és pritamin paprikával
  • Házi diós sajtkrém (reszelt parmezán tejföllel és darált dióval kikeverve) purpur kenyérrel
  • Cékla-répa smoothie tonhalas szendviccsel (tökmagos zsemle + Maruzella tonhal olívaolajban, pár csepp friss citromlé)
  • The Queen of the Coast tonhalsaláta burgonyával, répával és borsóval tönköly pászkával

Ebédre, ha van rá mód, legjobb ha a gyermek főtt ételt fogyaszt, előnyben részesítve a zöldség alapú csőben sülteket, rakottakat, főzelékeket, feltétként elsősorban fehér húsokkal és tengeri halakkal kombinálva.

Mi a helyzet az ételallergiás gyermekekkel? Hogyan tanítsuk meg a kisebbeket arra, hogy mit szabad enniük és mit nem? Mit tehetünk, ha az iskolájában nem tudnak speciális étrendhez igazodó ebéd/uzsonna lehetőséget biztosítani?

Ráhel: Ne becsüljük alá a gyerekeket! Az a tapasztalatom, hogy már az egészen pici, 5-6 éves gyerekek is megértik, ha elmagyarázzuk nekik, hogy bizonyos ételek elfogyasztása „bántja a pocijukat”, vagy betegek lehetnek tőle. Iskolás korban még részletesebben elmagyarázhatjuk nekik, hogy miért kell elhagyni egy-egy ételt. Az ételallergiás gyermekek számára is fontos, hogy az allergén összetevők elhagyása után is teljes értékű maradjon az étrendjük. Ne szenvedjen hiányt a szervezetük semmilyen létfontosságú tápanyagban. Mindenképpen dietetikus szakemberhez érdemes fordulni, aki segít megtalálni a megfelelő alternatívákat. Így a gyermek sem érzi majd azt, hogy „kimarad” valami az étrendjéből. Sokat segíthet a dobozolás, az ételek, snack-ek előre csomagolása abban, hogy a gyerek az iskolában is biztonságosan tarthassa a diétáját. Mindig csomagoljuk neki az étrendjébe beilleszthető egészséges nasit is, így kevésbé fog elcsábulni, ha a többi gyerek kínálja. Így levesszük a terhet az iskoláról és a szülő is nyugodt lehet, hogy a gyereke a legjobbat kapja. Persze fontos, hogy a pedagógusok tudjanak róla, miért és mire kell a diáknak speciális diétát tartani.

Mibe pakoljuk gyermekünk tízóraiját, ebédjét?

Rengeteg lehetőség közül választhatunk, a kevésbé környezetbarát uzsonnás zsacskóktól kezdve a többször használható, praktikus tárolódobozokig – mi mindenképpen az utóbbit javasoljuk! Az étel sem nyomódik benne olyan könnyen össze, és rengeteg különféle design közül választhatunk. A legjobbak azok az uzsonnásdobozok, melyek több rekeszesek, így akár egy szendvics mellé kényelmesen belefér még a gyümölcs is. A gyerekek is jobban élvezik a több rekeszes dobozokat. A kisebbek sokszor olyan ételeket is megesznek így, amikre egyébként csak fintorognának. Ezért lehet jó ötlet a gyümölcsöket, zöldségeket formára vágni, ha van rá időnk, és ötletesen elrendezni az uzsisdobozban.

Miért érdemes megtanítani a gyerekeket arra, hogy pakolják be maguknak az ebédjüket?

Az év 365 napján változatos étrendet biztosítani gyermekünk számára eleve nagy feladat – hát még, ha ehhez hozzávesszük a mindennapi tízórai- és ebédcsomagolást… Bár szülőként a mi felelősségünk biztosítani gyermekünknek az egészséges, tápláló ételeket, ez nem jelenti azt, hogy ne hagyhatnánk nekik elkészíteni a saját tízóraijukat!

Persze alsó tagozatos gyerekeknek még jobb, ha mi pakolunk elemózsiát, de a kiskamaszoknak már ideje megtanítanunk ezt a fontos napi feladatot. Talán eleinte nem fogják szeretni, de ha rutinszerűvé válik számukra az egészséges harapnivalók kiválasztása és elkészítése, akkor a későbbiekben is biztosak lehetünk majd abban, hogy egészségtudatos döntéseket hoznak majd, fiatal felnőttként is. Amiben viszont segítsük a gyermekeinket: mindig bizonyosodjunk meg arról, hogy a hűtőszekrényben, kamrában csupa egészséges, tápláló élelmiszer van. Mindig legyen otthon friss zöldség, gyümölcs, tápláló, teljes kiőrlésű pékáru – és ilyenkor nagy hasznát vehetjük a halkonzerveknek, kész salátáknak is. A tízórai ötletek egy papírra összegyűjthetőek, ezt pedig rögzíthetjük a hűtőszekrényünkre is, hogy a gyerekek nap mint nap lássák. Amikor pedig ebédet, vacsorát készítünk, mindig tartsuk szem előtt, hogy maradjon másnapra is, ha gyermekünk szeretné magával vinni ebédre.